8. apríla som sa rozhodol podať novely 3 zákonov. Dve z nich sa týkajú ochrany života nenarodených detí a tretí pomáha školským zariadeniam k tomu, aby mali lepšie zabezpečený prístup k financiám od štátu na svoje fungovanie.

Prvá je novela zákona, ktorá vyžaduje obrazový záznam zo sonografického vyšetrenia medzi informácie poskytované pri umelom prerušení tehotenstva o aktuálnom stave embrya alebo plodu.

Cieľom druhej novely je

  • obmedzenie vykonávania potratov len na štyri vymedzené prípady, pri ktorých by dôvody museli potvrdiť nezávislé lekárske správy minimálne dvoch lekárov
  • o zmene pojmu umelé prerušenie tehotenstva na umelé ukončenie tehotenstva potratom 
  • o zavedení práva na informácie a zákaze nátlaku na matku

Návrhy noviel si môžete prečítať na tomto linku:

https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/sslp&PredkladatelID=0&PredkladatelPoslanecId=1003&CisObdobia=8

O prvých dvoch sa rokovalo 6.5. Neboli posunuté do druhého čítania i napriek tomu, že konzervatívne zmýšľajúcich poslancov je v pléne dostatok. Je mi to ľúto, lebo ochrana ľudského života je zakotvená v Ústave SR a mala by byť prioritou. Hlasovanie prebehlo takto:

https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=47929

https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=47930

Ako reakciu na podanie týchto návrhov som dostal otázky z Hospodárskych novín, na ktoré som odpovedal, ale neboli nakoniec zverejnené. Tu ich zverejňujem. Z mojich odpovedí pre Christianitas uverejňujem link na článok – reakciu na FB status Juraja Krúpu, ktorý nešetril nadávkami na moju adresu.

1. Prečo ste sa rozhodli tento zákon opäť predložiť, keď v minulosti Vám už neprešiel?
Otázku ochrany života považujem za dôležité a potrebné otvárať tak často, ako je to zákonom dovolené. Je to každých šesť mesiacov. Teraz tomu bude desať mesiacov, odkedy sa hlasovalo o poslednom návrhu (29.6.). Keďže je to téma z hľadiska priorít a aj dopadov podstatná pre celú našu spoločnosť, rozhodol som sa podať návrh zákona opäť. Držím sa Ústavy SR, v ktorej máme zakotvenú ochranu ľudského života už pred narodením. Kandidoval som ako kandidát s kresťanskými hodnotami, ktoré som považoval a stále považujem za správne obhajovať. Za 30 rokov platnosti komunistického zákona sme dovolili zabiť vyše 1,3 milióna detí. Stále častejšie zaznievajú vyjadrenia, že čoskoro nebude mať kto pracovať na dôchodky ako výsledok našej súčasnej politiky. Sú tu opodstatnené obavy o vymieranie slovenského národa. Je potrebné sa zamyslieť nad tým, či majú mladé rodiny vytvorené podmienky zakladať si rodiny a prijať deti. Doteraz viaceré návrhy zákonov smerujúce k vyššej ochrane života nenarodených detí, alebo pomoci ich matkám, nezískali dostatočnú podporu poslancov NRSR len veľmi tesne. Určitý vplyv zohrali aj náhodné faktory, ako napríklad to, ktorí poslanci sa hlasovania zúčastnili, resp. nezúčastnili. Pokiaľ budú návrhy zákonov smerujúce k ochrane života predkladané opakovane, je veľká šanca, že časom bude niektorý z nich úspešný. Pokiaľ však žiadny takýto návrh zákona predložený nebude, je logicky zlepšenie súčasnej legislatívy vylúčené.

2.  V dôvodovej správe uvádzate, že väčšina spoločnosti neschvaľuje, aby bolo zákonom povolené bezdôvodné ukončenie tehotenstva. Posledné známe prieskumy ale hovoria, že ľudia nesúhlasia so sprísňovaním zákona. Z čoho teda vychádzate pri Vašom tvrdení?
Nie je zrejmé, z akých prieskumov odvodzujete, že by väčšina spoločnosti nesúhlasila s väčšou mierou ochrany nenarodeného života. V uplynulých rokoch bolo uskutočnených viacero prieskumov a ich výsledky boli interpretované rôzne, v niektorých prípadoch až protichodne. Opakovane sa ukazuje, že je veľmi dôležité, ako presne boli formulované otázky, aká je úroveň informovanosti respondentov o umelých potratoch, či v akej komunite je prieskum robený. Mnohí respondenti napríklad nevedia, že podľa súčasnej právnej úpravy je možné umelé ukončenie tehotenstva počas prvých 12 týždňov bez akýchkoľvek dôvodu. Je známy napríklad prieskum, v ktorom výrazná väčšina respondentov uviedla, že považujú za nesprávne, aby tehotná žena mohla umelo ukončiť tehotenstvo v prípade, že dieťaťu už bije srdce. Je normálne a ľudské, že väčšina spoločnosti naprieč hodnotovým spektrom, vníma umelé ukončenie tehotenstva ako zlo, ktoré prináša so sebou bolesť a možnosť  trvalých psychických i fyzických následkov. Verejnú mienku ovplyvňujú rôzne faktory a jej prieskumy je možné manipulovať a zneužívať. Používanie zdravého rozumu, ochrana a propagácia morálnych hodnôt by bola najväčším prínosom pre nás všetkých.