Výber z článku Denníka N:

Konzervatívny politik OĽaNO sa ako jediný koaličný poslanec zdržal pri Sulíkovom kilečku, hlasuje za nápady Štefana Kuffu a vystupoval aj proti predĺženiu vojenskej misie v Pobaltí.

Ak nepatríte medzi 2387 voličov, ktorí vo februárových parlamentných voľbách tohto politika krúžkovali, možno ani neviete, že v parlamente poslanec hnutia OĽaNO Martin Čepček sedí.

V správach sa jeho meno mihlo málokedy, väčšinou v súvislosti s bojom proti hazardu, organizovaním pochodov proti Istanbulskému dohovoru alebo naposledy minulý týždeň, keď spolu so šestnástimi ďalšími kolegami podporil kotlebovský návrh za sprísnenie interrupcií.

Lenže kým pri zvyšku poslancov OĽaNO bolo toto hlasovanie – stranami SaS a Za ľudí považované za porušenie koaličnej zmluvy – zatiaľ ojedinelým spojením s opozíciou, poslanec Čepček sa odchyľuje od postupu koalície častejšie. A nielen pri kultúrno etických témach.

Aj keď mu na Facebooku svieti slogan „Vydržíme spolu 4 roky“, Čepček ako jediný z klubu OĽaNO nepodporil Sulíkovo podnikateľské kilečko, viackrát hlasoval za procedurálne návrhy kontroverzného poslanca Štefana Kuffu, postavil sa aj proti zámeru vlády predĺžiť misiu slovenských vojakov v Pobaltí. Jeho hlasovania neunikli pozornosti ani vedeniu poslaneckého klubu OĽaNO.

Čepčekovo pôsobenie v parlamente je neznámym mikropríbehom zo života koalície, ktorý však tak trochu dáva za pravdu premiérovi Matovičovi. Ten pri kauze diplomovky Borisa Kollára vravel, že bez jeho hnutia Sme rodina, a teda s väčšinou len 78 poslancov, sa vládnuť nedá. Koalícia má totiž aj také slabé body, o ktorých sa doteraz veľmi nevedelo.

Čepček však hlasoval aj za ďalšie Kuffove návrhy. Na júnovej schôdzi podporil hneď dva: aby parlament z rokovania schôdze vypustil návrh na predĺženie misie slovenských vojakov v Pobaltí a naopak, aby parlament vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú, nech Rade Európy listom opätovne oznámi, že Slovensko nemieni ratifikovať Istanbulský dohovor.

Keď Kuffov návrh vyradiť z rokovania predĺženie misie vojakov v Pobaltí neprešiel, Čepček sa pri hlasovaní o samotnom návrhu zdržal – a teda nepodporil vlastného premiéra Igora Matoviča, ktorý bol oficiálnym predkladateľom. Zaujímavé je aj zdôvodnenie Kuffovho návrhu, ktorý Čepček podporil: misia je vraj „neodôvodnenou provokáciu Ruska, ktorá zvyšuje napätie v regióne a v slovensko-ruských vzťahoch“.

„Procedurálne návrhy sa podávajú v sále ad hoc a treba sa okamžite rozhodnúť,“ vysvetľuje svoje hlasovanie poslanec Čepček. „V prípade Istanbuského dohovoru to však bolo veľmi jednoduché, keďže proti nemu petíciou i na modlitebných stretnutiach v Nitre bojujem už roky, ako som to otvorene prezentoval aj vo svojich volebných materiáloch.“

Čepček: Je to hodnotové hlasovanie pešiaka

Čepček nehlasoval len za nápady Štefana Kuffu, podporil už aj zákony od kotlebovcov. A nielen dva interrupčné, ktoré vyvolali roztržku v koalícii minulý týždeň. Poslanec OĽaNO už v máji, ako jediný z klubu a vlastne aj z celej koalície, podporil novelu ĽSNS, ktorej cieľom bol zákaz maloobchodného predaja v nedeľu. Návrh neprešiel.

Viacerí poslanci hnutia sú za zákaz nedeľného predaja tiež, no keďže to odmieta koaličná SaS, podľa koaličnej zmluvy by sa nemali spájať proti jej vôli s opozíciou. Čepček aj tak kotlebovskú novelu podporil. „Ja ako kresťan mám problém s povinnou prácou v nedeľu,“ vraví.

„So žiadnou opozíciou som nespolupracoval, len som s vedomím klubu hlasoval podľa svojho svedomia a zdravého rozumu. Ak vyše 80 percent obyvateľov vrátane zamestnávateľov chcú voľnú nedeľu, tak kto som ja, aby som šiel proti nim? Som zvoleným zástupcom obyčajných ľudí.“

Čepček vraví, že hlasoval aj za iné opozičné návrhy. „Prečo sa nepýtate aj na hlasovanie o zbraňovej amnestii predloženej opozičným Smerom, kde som tiež ‚hlasoval s opozíciou‘? S predsedom klubu a na návrh nášho predsedu výboru. Takže pri mojom hlasovaní o porušení koaličnej zmluvy nemožno hovoriť,“ tvrdí.

Ešte vážnejším problémom pre koalíciu by mohlo byť, že poslanec Čepček nepodporil ani takzvané Sulíkovo kilečko, teda jednu z najvýraznejších doterajších vládnych reforiem. Zdržal sa pri prvom čítaní aj finálnom hlasovaní, lebo balík podľa jeho názoru porušoval pravidlá legislatívneho procesu, ale aj vlastnú dôvodovú správu.

„Celý víkend som analyzoval predložené opatrenia, komunikoval som na klube svoje zásadné pripomienky, z ktorých viaceré moji kolegovia akceptovali a odhlasovali. Netuším, ako bolo moje hlasovanie vnímané v koalícii – to je otázka na koalíciu,“ povedal poslanec OĽaNO.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová povedala, že takto podrobnú analýzu hlasovania vládnych poslancov si nerobila a pravidelné odchýlky poslanca.

Šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš niektoré Čepčekove hlasovania už zaznamenal. „Zatiaľ to nie je také vážne, vnímam asi dve-tri hlasovania, ktoré mal,“ povedal Šipoš.

„Zatiaľ som s ním dlhší rozhovor nemal, no pravdepodobne sa ho budem na to pýtať, keď si urobím celkovú štatistiku. Potom to bude riešiť, no my nie sme valec, kde predseda buchne po stole a všetci spravia, ako pán predseda povedal. No ak by išlo o niečo dlhodobejšie a vyslovene by to išlo proti koalícii, potom to budeme musieť riešiť.“

Poslanec Čepček vraví, že svoje hlasovania na klube OĽaNO vopred vysvetlil. „Rozhodne netreba robiť z komára somára,“ odpísal. „Načo je dobré neférovo destabilizovať vládnu koalíciu? Myslím si, že koalícia, a hlavne premiér, má momentálne vážnejšie problémy ako neškodné osamelé hodnotové hlasovanie jedného pešiaka.“

Čepček nie je jediným vládnym poslancom, ktorý z času na čas hlasuje inak ako jeho kolegovia. Pripomeňme si aj iných: poslankyňa SaS Jana Cigániková nehlasovala za programové vyhlásenie vlády, poslanec Za ľudí Miroslav Kollár zasa nepodpísal koaličnú zmluvu.

Doteraz nepovšimnuté hlasovacie anomálie radového poslanca OĽaNO sú zaujímavé najmä v kontexte nedávnej debaty o tom, či by vláda Igora Matoviča mohla vládnuť aj bez hnutia Sme rodina Borisa Kollára. Namiesto ústavnej väčšiny 95 hlasov by sa v tom prípade opierala o oveľa krehkejšiu väčšinu 78 poslancov.

Premiér Matovič začiatkom júla povedal, že to nestačí. „Prídeme na septembrovú schôdzu a zistíme, že troch poslancov nám kúpili,“ vravel Matovič v politickej relácii Na telo plus na stránke tvnoviny.sk.

Nechajme bokom fakt, že predseda vlády týmto výrokom vyjadril nedôveru svojim poslancom. Dôležité je, že pri bližšom pohľade na koaličnú zostavu má premiér v časti, že 78 poslancov je na vládnutie málo, pravdu, aj keď by k žiadnemu kupovaniu nedošlo.

Časom totiž môže v koalícii rebelovať viacero poslancov. Ján Benčík, Miroslav Kollár (obaja zo Za ľudí) či Ondrej Dostál (klub SaS) sa stavajú veľmi kriticky k tomu, ako sa koalícia doteraz vysporiadala so sériou plagiátorskych škandálov.

Vnútorný súboj o post predsedu v strane Za ľudí môže tiež časom priniesť dynamiku do vládnych počtov – napríklad, ak by niektorí poslanci nespokojní s budúcim výsledkom prestali mať záujem podporovať vládu, ku ktorej majú viac a viac výhrad.

A nezabúdajme ani na päticu poslancov z Kresťanskej únie, ktorí sú v klube OĽaNO, no časom by mohli mať chuť robiť vlastnú politiku. Príbeh poslanca Čepčeka len ilustruje obraz koalície, ktorá pre stabilné vládnutie potrebuje istú matematickú rezervu.

Denník N spracoval doterajšie štatistiky hlasovania, aby sa pozrel na to, či poslanci najsilnejšieho – a zároveň najviac rôznorodého – vládneho hnutia OĽaNO hlasujú v súlade s väčšinou klubu. Nový parlament k dnešnému dňu hlasoval celkom 402-krát. Prvých devätnásť hlasovaní sme z analýzy vylúčili, keďže ešte neboli sformované poslanecké kluby, a preto o nich nie sú dostupné čísla za kluby.

Celkom sme analyzovali 383 hlasovaní 53 poslancov OĽaNO. Spolu 20 299 individuálnych hlasovaní. Národná rada nám údaje o hlasovaní v strojovo čitateľnej podobe neposkytla, získali sme ich manuálne z webu.

Individuálne hlasovania poslancov sme kategorizovali podľa toho, či boli zhodné s väčšinou hlasov v klube OĽaNO, respektíve s väčšinou poslancov koalície. Zelenou

Čepček patrí k najviac rebelujúcim poslancom v klube OĽaNO a pri pohľade na vývoj jeho hlasovaní vidieť, že sa od väčšinového názoru v klube odchyľuje čoraz častejšie. Spozorovať sa dá jeho občasný príklon k nápadom poslanca Štefana Kuffu zo strany Kresťanská demokracia – Život a prosperita (KDŽP).

Už na druhej parlamentnej schôdzi v marci Čepček podporil Kuffov procedurálny návrh, aby boli príspevky v parlamentnej rozprave skrátené na dve minúty (bežne)