Národná rada Slovenskej republiky dňa 18.05.2023 prijala dva zákony navrhnuté poslancom Mgr. et. Mgr. Martinom Čepčekom:
- zákon, ktorým sa mení Civilný sporový poriadok tak, že sa pre súdy zavádza lehota na vydanie uznesenia k náhrade trov konania
- zákon, ktorým sa mení zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov tak, že sa predĺži doba poskytovania vdovského alebo vdoveckého výsluhového dôchodku až na obdobie dvoch rokov po smrti manžela/manželky a vdovám alebo vdovcom, ktorí vychovali aspoň jedno dieťa, sa poskytne zvýhodnenie na rovnakom princípe ako u viacdetných vdov a vdovcov po profesionálnych vojakoch, policajtoch a príslušníkov horskej služby.
K zmene v Civilnom sporovom poriadku
Nezakotvenie žiadnej lehoty pre vydanie uznesenia k náhrade trov konania viedlo k tomu, že v praxi dochádzalo k situáciám, kedy bol síce účastníkovi súdneho konania nárok na náhradu trov konania priznaný súdnym rozhodnutím, ale ani po niekoľkých mesiacoch od vydania takéhoto rozhodnutia nebola výška nároku ustálená a nebolo ju možné vymáhať. To viedlo jednak k zvýšenej administratívnej, časovej, ale aj finančnej záťaži účastníka konania, ale aj k zhoršeniu jeho situácie v prípadnom exekučnom konaní, keďže medzi časom si môžu nároky voči tomu istému dlžníkovi začať vymáhať aj ďalší veritelia a plynutím času sa tiež zvyšujú možnosti dlžníka účelovo sa zbavovať majetku.
Dnešným prijatím zmeny zákona dôjde k posilneniu právnej istoty účastníkov konania a zvýšeniu kvality fungovania súdneho systému.
K zmene zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov
Zákon ustanovuje podmienky, po splnení ktorých má vdova po policajtovi alebo vojakovi nárok na výplatu vdovského výsluhového dôchodku. Podľa doterajšej právnej úpravy mala nárok počas jedného roka po úmrtí manžela a po uplynutí tohto obdobia iba v zákonom určených prípadoch.
Právna úprava zakotvovala určité zvýhodnenie pre vdovy a vdovcov, ktorí vychovali dve deti a ešte výraznejšie zvýhodnenie pre vdovy a vdovcov, ktorí vychovali tri a viac detí. Právna úprava však nezakotvovala žiadne zvýhodnenie pre vdovy, ktoré vychovali jedno dieťa, oproti tým, ktoré nevychovali žiadne dieťa.
Novou právnou úpravou došlo k odstráneniu tejto nespravodlivosti. Nová právna úprava zakotvuje ponechanie zvýhodnenia v prípade vychovania dvoch detí, ako aj zvýhodnenia v prípade vychovania aspoň troch detí, avšak doplnila aj zvýhodnenie pre vdovy a vdovcov, ktorí vychovali aspoň jedno dieťa. V takýchto prípadoch nárok na vdovský a analogicky na vdovecký vznikne dovŕšením veku 57 rokov.
K obdobnej zmene právnej úpravy už na návrh poslanca Martina Čepčeka došlo vo vzťahu k vyplácaniu vdovského / vdoveckého dôchodku podľa zákona o sociálnom poistení. Nová právna úprava priniesla rovnaké zvýhodnenie aj pre vdovy a vdovcov, ktorí poberajú vdovský alebo vdovecký výsluhový dôchodok.